ابزار جدید  ویرایش  مقاله در الزویر (Elsevier) 

اغلب افرادی که تجربه ی چاپ مقاله در ژورنال های معتبر را داشته اند می دانند که پذیرش مقاله اغلب چندین ماه و شاید سال طول می کشد. در این مدت مقاله تحت بررسی دقیق و ویرایش قرار می گیرد. اما در نهایت مانعی بین نویسندگان مقاله و ناشران وجود دارد؛ بی خبری از نحوه ی نمایش  نمونه ی چاپی.

مرحله ی تاییدنهایی این فرصت را به نویسنده می دهد تا آخرین نسخه ی مقاله ی خود را بعد از تایپ توسط ناشر، تایید کند. در این مرحله تیم ویراستار مجله نسخه ی پیرفته شده ی مقاله را برای نویسنده ارسال می کند. این نسخه معمولاً شامل پرسش های تیم بررسی کننده ی مجله است که سوالات خود را به صورت نوت در فایل PDF مقاله مطرح می کنند. این گروه بعد از بررسی مقاله جاهایی را که نیاز به تغییر یا ویرایش داشته باشد هایلایت می کنند. سپس از نویسنده می خواهند تا برای آخرین بار قبل از چاپ مقاله، با دقت بیشتر به سوالات پاسخ دهد، تغییرات را بررسی و آن ها را تایید و یا رد کند.

مرحله ی بررسی و تصحیح مقاله معمولاً شامل چندین دوره ی تجدیدنظر و تبادل نظر بین نویسنده و تیم بررسی ژورنال است و همین مساله باعث طولانی شدن پروسه و رسیدن به مرحله ی چاپ می شود.

شرکت خدمات و فناوری نشرالزویر (Elsevier) با همکاری کشورهای چنای و هند به دنبال راه کاری دو جانبه برای بهبود پروسه ی تصحیح و چاپ مقاله هستند. بدین منظور، در حال حاضر اهداف زیر را دنبال می کنند:

-          ساده تر کردن مراحل ویرایش نسخه ی چاپی، تایید ویرایش و پاسخ دهی به سوالات تیم بررسی برای نویسندگان، و

-          ارائه ی آنی نسخه ی چاپی مقاله با تمام تغییرات

اکنون ژورنال Elsevier ابزاری با عنوان Proof Central دراختیار دارد که بعد از تایید نسخه ی نهایی، تا قبل از چاپ مقاله، به نویسندگان اجازه می دهد با دسترسی به این ابزار مقاله ی خود را ویرایش کنند. به کمک این ابزار دیگر نیازی به استفاده از نوت گذاری در PDF نیست و نویسنده با دریافت آنی نسخه ی چاپی نگرانی در مورد نحوه ی نمایش نسخه ی نهایی در ژورنال نخواهد داشت.

نحوه ی کار به این صورت است که بعد از تایید و تصویب ژورنال و ارسال نسخه ی تایید شده، نویسنده به نرم افزاری دسترسی پیدا می کند که مقاله در آن نشان داده می شود و نمای نهایی آن در ژورنال را می بیند. نویسنده می تواند با کلیک روی قسمت های مورد نظر تغییرات لازم را انجام دهد و در نهایت آن را روی نرم افزار آنلاین ذخیره کند. در ادامه نمونه های تصویری از کار با این نرم افزار را می بینید.