سی وی (CV) یا رزومه (RESUME): تفاوت رزومه و CV و موارد کاربرد آنها

آیا تابحال به این نکته توجه کرده اید که چرا برخی از رزومه و برخی از سی وی (CV) استفاده می کنند؟ چرا برخی هم از رزومه و هم از سی وی (CV) استفاده می کنند؟ بین رزومه و سی وی (CV) تفاوت هایی وجود دارد و ما در اینجا میخواهیم با بیان تفاوت های بین رزومه و سی وی (CV) به شما موارد کاربرد هر یک را نشان دهیم.

سی وی (CV)

سی وی (مخفف دو کلمه ی Curriculum Vitæ، به معنای تاریخچه در زبان لاتین) نوعی شرح حال است که طی دو الی سه صفحه بیان می شود و شامل جزییات دقیق تمام دستاوردهای فرد در زندگی است؛ چیزی فراتر از یک بیوگرافی کاری. سی وی (CV) شامل جزییات تحصیلی و سایر دستاوردهای فرد از جمله چاپ مقاله، چاپ کتاب، دریافت جایزه، افتخارات و مواردی از این قبیل می شود.

ترتیب قرارگیری مندرجات CV باید براساس زمان از گذشته تا کنون باشد و به نحوی سازماندهی شود که مروری بر زندگی کاری فرد را بدست دهد. اطلاعات سی وی (CV) ثابت است و به تناسب مشاغل مختلف تغییر نمی کند. تغییرات قابل ذکر را باید در یک نامه ضمیمه ی سی وی (CV) ارائه بدهید.

رزومه

رزومه حاوی اطلاعات دقیق مختصر فردی است که معمولاً حدود یک صفحه است چرا که خواننده وقت زیادی را صرف خواندن رزومه نمی کند. هدف از نگارش رزومه برنده شدن در یک رقابت کاری، موقعیت استخدامی یا تحصیلی است و نشان دادن قابلیت ها و استعدادهای بارز فرد است. 

کارجو باید رزومه خود را به تناسب شغل درخواستی تغییر بدهد. تغییر رزومه و اطلاعات مندرج در آن به تناسب سمت شغلی مورد نظر به نفع متقاضی است. لزومی ندارد که ترتیب زمانی در درج اطلاعات رزومه رعایت شود و نیازی نیست که تمام سوابق شغلی خود را در رزومه ذکر کنید. رزومه به تناسب موقعیت قابل تغییر است.

تفاوت های رزومه و سی وی (CV)

همانطور که گفته شد، سه تفاوت اصلی بین سی وی (CV) و رزومه عبارتند از حجم محتوا، هدف، و طرح کلی. رزومه خلاصه ی کوتاهی از مهارت ها و تجربه ها شماست که باید در یک یا دو صفحه بیان شود. سی وی (CV)  شامل جزئیات بیشتری است و ممکن است به بیش از 2 صفحه برسد. رزومه به تناسب هدف کاربرد و موقعیت شغلی قابل تغییر است درحالیکه سی وی (CV) غیرقابل تغییر است و تغییرات را باید در یک کاورلتر توضیح داد.

سی وی (CV) دارای ترتیب زمانی مشخصی است که تمام دوران کاری فرد را در بر می گیرد اما اطلاعات مندرج در رزومه می تواند فاقد ترتیب زمانی بوده و براساس ذکر بهترین موارد شغلی درخور هدف کاربرد قرار گیرند. به عبارتی، تفاوت اصلی بین رزومه و سی وی (CV) این است که هدف از سی وی (CV) ارائه ی شرح حال کامل از سوابق شغلی شماست و رزومه شرح مختصری از حرفه ی شماست که در آن فهرستی از مهارت ها و دستاوردهای شما ذکر می گردد.