جستجو و دانلود مقالات

یکی از اولین مراحل تحقیق یا نوشتن پروپوزال (طرح پیشنهادی پژوهشی) یا نوشتن مقاله ISI و یا انجام پایان نامه، همین جستجو و یافتن (Search) مقالات، پایان نامه ها و منابع علمی تخصصی در اینترنت است. در جستجوی در اینترنت باید بتوانیم جدید ترین، معتبرترین و مرتبط ترین منابع را با حداکثر سرعت بیابیم. انجام هر چه بهتر این مرحله تاثیری شگرف بر پذیرش مقالات ما در مجلات معتبر بین المللی، نمره پایان نامه های ما، نمرات درسی و تحقیقات کلاسی ما، پذیرش پروپوزال ما، دید خواننده و داور، و دیدگاه استاد راهنما و مشاور درباره حرفه ای بودن کار ما دارد.

بهترین منبع

ابتدا در سایت گوگل اصطلاح و عبارت خود را جستجو کنید و کمی اطلاعات عمومی در آن زمینه مطالعه کنید (مثلاً ویکی پدیا www.wikipedia.org) تا با تقسیم بندی دانش، دانش تثبیت شده در آن زمینه، و گزارشات رسمی مراجع و نهادها آشنا شوید. البته این اطلاعات برای استفاده در مقالات و پایان نامه ها مناسب نیستند بلکه به جستجوهای آتی شما جهت می دهند.

از سایت گوگل اسکالر به آدرس http://scholar.google.com استفاده کنید

که مشابه سایت معمولی گوگل است اما با این تفاوت که تنها نتایج علمی شامل مجلات، پایان نامه ها، چکیده ها و مقالات را نشان می دهد و این منبع کامل ترین منبع جستجوی علمی است. بهتر است از گزینه جستجوی پیشرفته (Advanced Search) استفاده کنید تا بتوانید سال های مورد نظر، نام نویسندگان، اسناد حقوقی، و عبارات مختلف (باید و نباید) را تعیین کنید. هر کدام از نتایج جستجو ممکن است حسب اشتراک شما یا دانشگاه شما، متن کامل آنها در دسترس باشد و یا اینکه فقط چکیده آن بطور رایگان در دسترس باشد. معمولاً اگر دانشجو هستید و دانشگاه شما سرویس Athens ندارد، باید در خود دانشگاه جستجوها را انجام بدهید تا به مقالات دسترسی رایگان پیدا کنید.

 شروط جستجو

بهتر است در ابتدا نتایج 3 سال اخیر را ببینید و اگر نامرتبط بودند 5 تا 7 سال اخیر را جستجو کنید تا در ابتدای کار جدیدترین پیشرفت ها در زمینه مد نظر خود را دیده و با آنها آشنا شوید.

 نحوه خواندن مقالات

برای اطلاعات جامع تر به مقاله شیوه خواندن مقالات علمی بطور انتقادی مراجعه کنید: نباید مقالات زیادی دانلود کنید و بعد بخواهید همه را بخوانید. سعی کنید هر چند تا (3 تا 5) مقاله را که دانلود می کنید بخوانید و بعد عبارات و شروط جستجوی خود را بهبود دهید. در این مرحله از تندخوانی استفاده کنید. 5 دقیقه برای خواندن چکیده وقت بگذارید، اگر مربوط بود یک ربع برای خواندن نتیجه گیری و بقیه را موکول به اتمام جستجوها نمایید. اگر مقاله بسیار جالب بود و نیاز به خواندن فوری بود بخش های نتایج، سپس بحث و بررسی و بعد مقدمه را بخوانید (این زمان ها تخمینی و برای فردی است که به زبان مسلط است و در صورت عدم تسلط زمان های بالا افزایش می یابند). گروه ترجمه اکسیر در جستجوی حرفه ای مقالات، خواندن مقالات و پیشنهاد موضوع و مشاوره می تواند با خدمات ممتازش به شما کمک کند.

یادداشت برداری

با سرسری ورق زدن صفحات، اطلاعاتی درباره ساختار، جداول و اشکال مقالات دانلودی بدست آورید. (برای اطلاعات جامع تر به مقاله نحوه خواندن مقالات بطور انتقادی مراجعه کنید) - سعی کنید همزمان یادداشت برداری کنید (هر چقدر هم که بی اهمیت بود) چون فردای آن روز یادتان می رود چه چیزی را کجا دیده اید یا در فلان مقاله چه کاری انجام شده بود. از هر مقاله خلاصه ای حداقل در حد 22 خط در اختیار داشته باشید.

دسته بندی منابع

مقالات را پس از خواندن فورا دسته بندی کنید (مثلاً درجه یک، نامرتبط، غیرمستقیم مرتبط، یا مثلاً از جنبه های تخصصی مختلف دلخواه خودتان). سعی کنید به مقالات مرتبطی که جدیدتر و یا از مجلات، منابع و دانشگاههای معتبرتر هستند اهمیت بیشتری بدهید. بر روی مقالات و منابع دانلود شده نامی شامل سال، خلاصه عنوان، و نویسنده بگذارید که بعداً آنها را سریعاً پیدا کنید. به شما توصیه می شود حتماً از سیستم ارجاع دهی خودکار منابع استفاده کنید و اگر اینکار را می کنید در این مرحله هنگام دانلود مقاله، اطلاعات آن را با یک کلیک وارد نرم افزار خود (مثلاً Zotero در مرورگر فایرفاکس) نمایید.

 چند نکته مهم که باید همواره به یاد داشته باشید

  •  شما می توانید از وب سایت هر کدام از ناشران (Springer, Elsevier (ScienceDirect), Taylor&Francis, IEE Xplore, ISI Thomson Reuters,، John Wiley، Emerald، ProQuest)، مجلات، یا پایگاه های اطلاعاتی داخلی (www.sid.ir، www.magiran.com، www.irandoc.ac.ir، www.civilica.com، www.payannamehha.com ) و خارجی برای اطمینان و یافتن نتایج تکمیلی استفاده کنید اما معمولاً گوگل اسکالر آنها را به شما ارائه می دهد.
  •  همواره سوال و هدف تحقیق را در ذهن داشته باشید و از آن دور نشوید و تنها قسمت هایی  از هر مقاله یا منبع که مرتبط با سوال اصلی پژوهش شما است را بخوانید. البته می توانید سوال خود را در حین جستجو تدریجاً تغییر و بهبود دهید.
  •  منابع و مقالات را بطور انتقادی بخوانید و استدلالات خود را داشته باشید، نه اینکه صرفاً همه چیز را کامل و 100% ببینید، و همه را تایید کنید و صرفاً از آنها به عنوان منبع یادگیری استفاده کنید