چگونه رزومه بنویسیم: هرآنچه که باید در مورد نگارش رزومه بدانید

از این نکات برای نوشتن یک رزومه ی خوب استفاده کنید

تحقیقات نشان داده کارفرمایان به علت مشغله کاری تنها 6 ثانیه صرف خواندن هر رزومه می کنند تا درباره پذیرش یا عدم پذیرش متقاضی برای مصاحبه تصمیم بگیرند. ضمن اینکه بسیاری از کارفرمایان از سیستم های جذب متقاضی برای انتخاب رزومه استفاده می کنند و لازم است که کارجویان امروزی رزومه ی بسیار قوی داشته باشند تا بتوانند از این دو مرحله رد شوند و به مصاحبه برسند.

نگارش رزومه

کارجویان هنگامی به نحوه ی نگارش رزومه می اندیشند باید به مواردی غیر از سوابق حرفه ای و شغلی هم توجه داشته باشند. ظاهر گیرای رزومه، شیوایی بیان، و ارائه نمونه ای از دستاوردهای شغلی در رسیدن به موقعیت شغلی موردنظر بسیار مهم است.

با خواندن این مقاله می آموزید که چگونه رزومه ای بنویسید که گویای دستاوردها و قابلیت های شما برای کارفرماین و مدیران باشد و به استخدام شما کمک کند.

رزومه باید شامل چه قسمت هایی باشد؟

در هر رزومه 5 بخش مهم وجود دارد. ترتیب قرار دادن سرگذشت شغلی درقالب این 5 عنوان، به ساختن یک رزومه خوب و جامع کمک می کند که شامل تمام اطلاعات مورد نیاز کارفرمایان است.  

این ها بخش هایی است که در ادامه به جزئیات آنها خواهیم پرداخت:

 • اطلاعات تماس
 • خلاصه ای از توانمندی های شغلی
 • سوابق شغلی
 • مهارت ها و دستاوردها
 • تحصیلات

طبق تحقیقات انجام شده در انجمن مدیریت منابع انسانی، عوامل زیادی وجود دارد که کارفرمایان در زمان ارزیابی رزومه توجه زیادی به آنها دارند. این عوامل عبارتند از سازماندهی رزومه (66% از کارفرمایان ترجیح می دهند نحوه ی قرارگیری اطلاعات شغلی شما دارای ترتیب زمانی باشد)، استفاده از بولت در درج اطلاعات (43%)، و درج خلاصه ای از مهارت ها (27%) و توانمندی ها شغلی (18%) در رزومه.

چگونه بخش "اطلاعات تماس" در رزومه را تکمیل کنیم؟

هدف اصلی از ساخت یک رزومه ی خوب این است که برای مصاحبه از شما دعوت شود و اگر کارفرما نتواند با شما تماس بگیرد چنین اتفاقی نمی افتد. ضمن یادگیری نگارش یک رزومه ی خوب بدانید که باید اطلاعات تماس خود را در قسمت هدر فایل درج کنید.

توجه داشته باشید که هدر فایل رزومه را برجسته تر نشان دهید و این کار را با ایجاد تغییرات جزئی در فونت و سایز هدر و ایجاد حاشیه می توانید انجام دهید. مثل بقیه قسمت های رزومه، فونت این قسمت هم باید ساده و خوانا باشد. فونت هایی مانند Helvetica، Times New Roman، یا Georgia از جمله فونت های خوانا و انتخابی خوب برای نوشتن رزومه هستند.

چه اطلاعاتی باید در قسمت "اطلاعات تماس" رزومه درج شود؟

نام متقاضی

سایز فونت نام خود را بزرگتر از سایز فونت هدر درنظر بگیرید.

شماره تماس

از شماره موبایلی استفاده کنید که به صندوق صوتی متصل باشد.

آدرس پستی

امروزه به ندرت از پست در پروسه ی درخواست کار استفاده می شود بنابراین کم کم استفاده از آدرس پستی در رزومه در حال منسوخ شدن است به خصوص اگر تصمیم دارید به دنبال یافتن کار محل زندگی خود را تغییر دهید. بهتر است از درج آدرس در رزومه خودداری کنید تا مطمئن شوید این مساله امتیاز منفی برای شما دربرنخواهد داشت. اگر به دنبال شغلی در محل زندگی فعلی خود هستید، و میخواهید کارفرما بداند که بومی آن منطقه هستید، فقط به ذکر شهر و منطقه سکونت اکتفا کنید. علاوه بر اینکه درج ادرس دقیق پستی در رزومه ضرورتی ندارد، این مساله می تواند راه را برای سواستفاده افرادی باز کند که جعل هویت می کنند.

شبکه های اجتماعی

از بروز بودن پروفایل LinkedIn خود اطمینان حاصل کنید و افزودن یک لینک فعال به هدر رزومه را هم در نظر داشته باشید.

وب سایت یا صفحه وبلاگ شخصی

اگر در حوزه ای کار می کنید که از شما پورتفولیو میخواهد – به عنوان مثال، اگر یک معمار هستید – حتما یک صفحه شخصی ایجاد کنید و نمونه های کار خود را در آنجا قرار دهید. یا اگر وبلاگی می نویسید که نشان دهنده دانش شما در حوزه یا موضوع خاصی است، لینک آن صفحه هم به این قسمت رزومه ی خود اضافه کنید.

چگونه بخش "خلاصه ای از توانمندی های شغلی" رزومه را تکمیل کنیم؟

خلاصه توانمندی های شغلی به توضیح مختصری از مهارت ها و تجارب شما می پردازد. این کار به کارفرما اجازه می دهد که در همان ابتدا با کلیات استعدادهای شما و آنچه برای عرضه کردن دارید اشنا شود. خلاصه توانمندی های شغلی رزومه باید گویای این باشد که شما چه مشکلی از شرکت را می توانید حل کنید. این بخش باید کوتاه، دقیق، و مفید باشد. باید اطلاعاتی که ارائه می دهید درست و مربوط به حرفه شما باشد و به گونه ای کارفرما را جذب کند که بخواهد بیشتر درباره ی شما بداند.  

برای این کارباید به آگهی جذب کارجو دقت کنید و به دنبال کلمات کلیدی باشید که ارفرما از آنها استفاده کرده است. همچنین، از خود بپرسید، هدف شرکت از این استخدام چیست؟

برخلاف بخش "اهداف" که بر نیازهای کارجو تاکید دارد، در این قسمت باید نشان دهید که کارجو چه چیزی برای عرضه کردن به کارفرما دارد. باید بدانید شرکت با این استخدام در پی حل چه مشکلی است و بگویید که شما چه کار در این راستا می توانید انجام دهید.  

چگونه بخش "سوابق شغلی" در رزومه را تکمیل کنیم؟

در این قسمت می آموزیم که چگونه بخش "سوابق شغلی" رزومه را تکمیل کنیم. حجم اطلاعات این قسمت بستگی به این دارد که شما چند سال سابقه شغلی دارید.

در مورد افرادی که به تازگی فارق التحصیل شده اند یا آنها که سابقه کاری کمتری دارند، این بخش کمی مشک خواهد بود. در این حالت باید تمام شغل های پاره وقت، دوره های کاراموزی یا موارد مشابه را در این قسمت ذکر کنید. همچنین باید سوابق شغلی را هم که داشته اید به همراه مهارت هایی که شما را در آن حرفه قوی تر نشان می دهد ذکر کنید، حتی اگر زمینه شغلی قبلی تان متفاوت از زمینه کاری است که می خواهید برای آن درخواست بدهید.

از افعال عملی برای توصیف وظایف خود استفاده کنید. کارفرمایان روزانه تعداد زیادی رزومه دریافت می کنند؛ در رزومه خود از افعال پویا استفاده کنید و در ذهن آنها تصویری فعال و پویا از خود ایجاد کنید که قابلیت انجام کار را دارد. به عنوان مثال، اگر یکی از وظایف شغلی شما مرتبب کردن وسائل دفتر بوده، جالبتر است که بنویسید "مسئول اجرا و حفظ سیستم چیدمان جدید"  تا اینکه بگویید "مسئول مرتب کرذدن وسائل".

یادتان باشد که هنگام نگارش رزومه تماماً باید ضمیر و فعل سوم شخص استفاده کنید. از ضمائر اول شص برای نوشتن بخش سوابق شغلی رزومه استفاده نکنید. برای فهرست کردن شرح وظایف از بولت استفاده کنید و برای هر قسمت بیش از 4 تا 6 مورد ذکر نکنید.

درآخر، "سوابق شغلی" شما نباید فقط نشانگر وظایف و مسئولیت های گذشته شما باشد، بلکه باید نمایاننده دستاوردهای حرفه ای شما باشد. درصورت امکان مدارکی دال بر تاثیر خود در موقعیت های شغلی پیشین نشان دهید. به طور مثال، اگر سیستم جدیدی ارائه کرده اید که به صرفه اقتصادی شرکت منتج شده است، آن را ذکر کنید.  

چگونه بخش "دستاوردهای شغلی" رزومه را به شیوهای مؤثر نشان دهیم؟

 • برای بیان هر یک از دستاوردهای شغلی در نوشتن رزومه، به مشکل موجود و واکنش خود برای حل آن مشکل در محل کار قبلی اشاره کنید.
 • برای بیان دستاوردهای شغلی از افعال عملی مانند "کارآمد"، "پویا"، "آماده به کار" به جای کلمه های کم اثر مثل "مسئول" یا "مدیر" استفاده کنید.
 • در نگارش دستاوردهای شغلی رزومه اطلاعاتی ارائه دهید که نشانگر تجربه کاری شما باشد. برای این کار می توانید از تصویری استفاده کنید که نشان دهنده تاثیر کار شما بر محل کار سابقتان باشد. هر اطلاعاتی که قابل بررسی و نشانگر ارزش و اهمیت شما در سازمان باشد، حائز اهمیت است؛ مثل درآمد فروش، افزایش کمک های مالی، اطلاعاتی در مورد ترافیک وب سایت و غیره.
 • از کلمات کلیدی مورد استفاده در آگهی شغلی موردنظر استفاده کنید و در نگارش بخش دستاوردهای شغلی رزومه سعی کنید آن کلمات را بکار ببرید.

چگونه "سوابق تحصیلی" را در نگارش رزومه نشان دهیم؟

کارفرمایان به تحصیلات شما توجه خواهند داشت بخصوص اگر به تازگی فارغ التحصیل شده باشید. گرچه همواره درج مدارک تحصیلی در نگارش رزومه مهم است، اما کسانی که به تازگی فارغ التحصیل شده اند و سوابق کاری کمی دارند شاید بهتر باشد که این قسمت را در نگارش رزومه پررنگ تر نشان دهند.

اگر به تازگی فارغ التحصیل شده اید ذکر معدل تحصیلی ایرادی ندارد اما اگر مدتی است که مشغول به کار هستید نیازی به ذکر معدل نیست. معدل تا یک الی دو سال بعد از فارغ التحصیلی اهمیت دارد بعد از آن بیشتر کارفرمایان اهمیتی به معدل تحصیلی ذکر شده در رزومه نمی دهند و آنگاه سوابق کاری شماست که باید در رزومه بدرخشد.

در هنگام نگارش رزومه و ذکر مدارج تحصیلی، توجه کنید که از موارد زیر غافل نشوید:

 • نام دانشگاه، شهر و استان محل تحصیل
 • تاریخ دقیق تحصیل؛ مثلا ژانویه 2016 تا کنون، 2013 تا 2017، یا ذکر تاریخ تقریبی فارغ التحصیلی
 • عنوان مدرک تحصیلی (لیسانس، فوق لیسانس، ...)
 • رشته و گرایش تحصیلی
 • ذکر معدل تحصیلی در صورتیکه معدل خوبی داشته اید و هنوز دانشجو هستید به دنبال کار می گردید. به عبارت دیگر، در صورتیکی مدتی از فارغ التحصیلی شما می گذرد، نیازی نیست که معدل تحصیلی را در رزومه ذکر کنید