پذیرش مقاله و چاپ آن در مجلات معتبر

افرادی که مقالاتشان در مجلات ISI پذیرفته شده چقدر خوش شانس بوده اند؟ آیا چاپ مقاله در مجلات نمایه ISI شانسی است؟ همکاران، هم کلاسی ها و دوستان من چگونه توانسته اند مقالات خود را در مجلات معتبر بین المللی به چاپ برسانند؟ چرا من تاکنون نتوانسته ام مقالات خود را در مجلات ISI به چاپ برسانم و منتشر کنم؟ چرا مقالات من رد شده اند؟ چه مجلاتی مقالات مرا سریعتر چاپ می کنند؟

برای پذیرش و چاپ مقاله خود، نکات زیر را مد نظر قرار دهید تا میزان اشتباهات خود را کاهش داده و احتمال موفقیت خود را بالا ببرید.

آیا مخاطب شما محلی، ملی یا بین المللی است؟

مخاطب شما عموم، محققان یا دانشجویان  هستند؟ آیا مطلب شما قابلیت یک کتاب را دارد، مقاله مجله علمی تخصصی، مجله عمومی، یادداشت تحقیقاتی یا غیره است؟ اگر هنوز شروع به تحقیق نکرده اید، می توانید ابتدا موضوعات ویژه مورد درخواست مجلات داخلی و بین المللی که بطور دوره ای بر روی وب سایت های آنها اعلام می گردد را بررسی کنید و در صورت علاقه بر روی آنها کار کنید.

یافتن مجلات مناسب

در این زمینه می توانید از استادان و پژوهشگران هم رشته خود کمک بگیرید و در سایت هایی همانند www.scimagojr.com درباره حیطه مجله، رتبه، و نمایه آن جستجو کنید. اینکه آیا مجله نمایه ISI است؟ در این قسمت به رتبه و سطح آن مجله، اهداف و حیطه مطالب مجله (aim & scope) حتماً توجه کنید. ممکن است مجله صرفاً مقالات فنی، یا صرفاً مقالات با موضوعات غیرفنی با مخاطب زیاد، یا مقالات تجربی، یا فقط مقالات تحلیلی را بپذیرد. توجه نمایید که آیا مجله (Journal) به صورت آنلاین منتشر می شود یا چاپی یا هر دو؟ آیا برای بررسی مقاله، هزینه دریافت می شود یا رایگان است؟ آیا توسط داوران بطور علمی و تک به تک بررسی می شود؟ آیا آن مجله موضوعاتی ویژه مدنظر دارد؟ زمان میانگین بررسی اولیه، بررسی نهایی، و چاپ مقاله در آن مجله چقدر است؟ حداکثر تعداد کلمات/صفحات هر مقاله در آن مجله چقدر است؟ همچنین می توانید چند نمونه از مقالات پذیرش شده یا رد شده را ببینید. در این زمینه می توانید از گروه ترجمه اکسیر مشاوره بگیرید.

صفحه عنوان (Title  Page)

اکثر مجلات یک صفحه عنوان (Title  Page) (شامل عنوان مقاله، نام و مشخصات نویسندگان و شاید چکیده) را از شما می خواهند. ممکن است لازم باشد چکیده در قالب چندین زیرعنوان تنظیم شده باشد (اهداف، اهمیت، روش، نتایج،...) یا اینکه بدون زیرعنوان باشد، و معمولاً حداکثر کلمات چکیده نیز مشخص هستند (بین 100 تا 250 کلمه بسته به مجله). بهتر است فونت مورد استفاده واضح باشد و فاصله خطوط دوبل (double-spaced) باشد. ممکن است مجله زیرعنوان های خاصی را برای مقاله شما تعیین نموده باشد (همانند: مقدمه، مرور ادبیات، مواد و روش ها، بحث و بررسی، نتیجه گیری، مراجع، ضمائم) و یا اینکه قالب ارائه مقاله آزاد باشد. بعضاً فایل ها را صرفاً در قالب ورد (word) و یا پی دی اف (PDF) می پذیرند یا اینکه اشکال و جداول را با فرمت هایی خاص (مانند jpeg) می پذیرند. عدم رعایت هر کدام از نکات فوق که در مجله الزامی باشد به سادگی  ممکن است موجب رد مقاله شما بشود یا روند بررسی آن را بسیار طولانی تر نماید. البته همانطور که گفته شد بیشتر این توضیحات در حین فرآیند طولانی ثبت نام در سایت مجله (ناشر) و بارگذاری مقاله ارائه می گردند.

خواندن دستورالعمل ها

دستورالعمل های مربوط به نویسندگان، مشارکت کنندگان در تحقیق، نرم افزارهای مورد استفاده و عناوین (caption) شکل ها و جدول ها، فرمول ها و هزینه های تحقیق را بخوانید. البته چون مطالعه تمامی این موارد پیش از ارسال به هر مجله وقت گیر است به عنوان میانبر عملی می توانیم پیشنهاد کنیم که ارسال مقاله خود را شروع کنید چون در حین سابمیت مقاله (ارسال) اکثرا در هر مرحله از آن توضیحات لازم و الزامات مجددا ارائه می گردد. در بند بعدی تعدادی از موارد متداول و کلی آورده شده اند که رعایت آنها اکثرا لازم و مفید است. چنانچه برای خواندن و بررسی این مطالب نیازمند مشاوره و کمک هستید می توانید از خدمات گروه ترجمه اکسیر استفاده نمایید.

دلایل رد مقالات علمی 

عمده دلایل رد مقالات عبارتند از اینکه: مقاله  هنوز پیش نویسی بیش نیست و باید اصلاح و ویرایش شود. مخاطبان مقاله ممکن است بیش از حد محدود باشند و مجلات معمولاً برای افزایش مخاطبان و فروش خود اینگونه مقالات را نمی پذیرند. زبان انگلیسی مقاله ضعیف است که این امر در رشته های علوم انسانی بسیار حیاتی است. در رشته های فنی مهندسی نگارش انگلیسی خیلی قوی نیاز نیست اما در صورت نگارش سطح بالا، مقاله شما از سایرین متمایز و زیباتر شده و شانس چاپ آن بخصوص در مجلات معتبر افزایش می یابد. اگر به زبان انگلیسی تسلط کافی ندارید می توانید از گروه ترجمه اکسیر جهت نگارش کامل مقاله یا بازبینی آن کمک بگیرید. همچنین ممکن است مقاله از لحاظ ویرایش به خوبی آماده نشده باشد. مقاله بیش از حد کوتاه یا بلند است. مقاله به مجله نامرتبط (از لحاظ حیطه و اهداف) ارسال شده است، و یا اینکه مطالب جدیدی در مقاله ارائه نشده اند.